Firma IPM Group pôsobí v oblasti finančného poradenstva a manažmentu investícií a spravuje aktíva v hodnote viac ako jednej miliardy dolárov. Je priekopníkom v sektore InfraTech, konkrétne v medziodborových investíciách do infraštruktúry a technológií.
Všetky tieto aspekty architekti zo štúdia Perspektiv reflektovali a do návrhu nových kancelárií uprostred Bratislavy vpísali dynamickú firemnú kultúru, ako aj medzinárodný charakter spoločnosti.
„Naša spoločnosť sa v posledných rokoch rozrástla a my sme potrebovali priestory, ktoré by boli nielen kapacitne väčšie, ale aj stelesňovali našu víziu lepšej, čistejšej a technologicky vyspelejšej budúcnosti. Sme veľmi vďační za spoluprácu so štúdiom Perspektiv, ktoré okamžite pochopilo naše smerovanie a prenieslo ho do krásnych a reprezentatívnych priestorov v samotnom srdci Bratislavy,“ vysvetľuje Marián Boček, Managing Partner IPM Group.
Dve poschodia kancelárií spoločnosti IPM Group boli prepojené atypickým špirálovým schodiskom na zlepšenie mobility zamestnancov. | Zdroj: Studio Flusser
Investor bol po rokoch strávených vo svetových business metropolách zvyknutý na vysoký štandard a túžil zažiť rovnaký pocit i vo svojom domovskom zázemí. A podarilo sa. Exkluzívna poloha medzi slovenskými národnými inštitúciami strieda výhľad na budovu Reduty uprostred Bratislavy, to všetko dopĺňa prémiové vybavenie a elegantný design.
Zázemie inšpirované Dunajom
Mobilita, infraštruktúra a energia boli hlavnými piliermi návrhu. „Pri navrhovaní nás inšpirovali predstavitelia firmy a ich energie. Sú to ľudia, ktorí vytvárajú trvalé hodnoty pre svojich klientov s pozitívnym vplyvom na svet okolo nás. Chceli sme im vytvoriť zázemie, miesto na stretávanie, ktoré bude sofistikované a pohodlné zároveň, v srdci Slovenska a blízko celému svetu,“ vysvetľuje architekt Ján Antal.
Súčasťou vrchného poschodia, ktoré slúži ako reprezentatívne miesto na stretávanie s klientmi, je tiež zasadacia miestnosť v tlmených tónoch. | Zdroj: Studio Flusser
Dvojposchodové zázemie kancelárie je s ohľadom na lepšiu mobilitu prepojené atypickým špirálovým schodiskom, ktoré sa pre svoju komplikovanú povahu zostavovalo z jednotlivých dielov až na mieste, schodisko plynulo nadväzuje na priestor recepcie, ktorý je zakončený dynamickým zvlnením a odkazuje tak na prúd rieky Dunaj.
Vstupná časť s lounge zónou oživuje svetelná inštalácia na mieru zložená zo 64 trojuholníkov, ktoré do priestoru prinášajú vizuálnu identitu investičnej skupiny Avanea.
Flexibilná transformácia priestoru
Vrchné poschodie funguje ako reprezentatívne miesto na stretávanie s klientmi. V rámci flexibility kancelárie architekti doplnili komunitnú zónu aj o multifunkčný kuchynský bar, z ktorého sa pomocou pár pohybov môže stať plnohodnotné pódium pre firemné eventy a v priebehu chvíľky sa miestnosť môže premeniť aj na jogové štúdio. Na poschodí sa nachádzajú aj najrôznejšie pracovné zákutia, od privátneho worklounge umiestneného vo výklenku až po reprezentatívnu zasadaciu miestnosť v tlmených tónoch.
Ak sa však zamestnanci budú potrebovať vzdialiť od ruchu kancelárie alebo budú chcieť ukončiť pracovný deň odpočinkom, na to skvele poslúži loungové posedenie s barovou atmosférou. Priestor o poschodie nižšie patrí predovšetkým zamestnancom. Dominuje mu svetlá dubová dyha na atypickej knižnici, ktorá sa bude postupne zapĺňať knihami či dizajnovými predmetmi z ciest.
Z multifunkčného kuchynského baru sa pomocou niekoľkých pohybov môže ľahko stať plnohodnotné pódium pre firemné eventy. | Zdroj: Studio Flusser
Farebná i materiálová paleta kombinuje svet startupov, ako aj investičných fondov. Ušľachtilé materiály typu lakovanej MDF či dubové parkety s rybím vzorom predstavujú elegantný základ, ktorý kontrastuje s industriálnymi prvkami v podobe konštrukčného betónu alebo odhalených stropov vrátane priznaných technológií.
Dubová dyha s tmavým morením sa ďalej opakuje na atypických prvkoch, napríklad lamelových dverách, ktorých otočné pivotové otváranie akcentuje ľahkosť priestoru. Túto neutrálnu paletu materiálov dopĺňajú akcenty farebnosti firemnej identity v odtieňoch tyrkysovej či kobaltovomodrej.
Lokálny dizajn
Managing Partner IPM Group je hrdým Slovákom, preto v priestoroch nechýbajú lokálne značky, ako je napríklad Javorina, ktorá spája tradičné remeselné postupy s ekologickými princípmi. Slovenský textilný dizajn sa do priestoru vpisuje vďaka na mieru navrhnutým závesom od dizajnérky Michaely Bednárovej.
„Ukotviť dizajn v mieste jeho vzniku prostredníctvom lokálnej tvorby sa nám zdá zmysluplné. Preto sme pri výbere nábytku siahli po tradičnom slovenskom výrobcovi a tiež oslovili textilnú dizajnérku, ktorá stojí za značkou Puojd. Sú to malé kroky, ktoré však jasne vypovedajú, že slovenská tvorba sa medzi tou zahraničnou rozhodne nestratí,“ vysvetľuje architektka Barbora S. Babocká.