Koncom minulého roka bola ukončená prvá etapa sledovaného projektu SKY PARK, ktorý patril k najväčším investíciám pozemného staviteľstva na území SR. Súčasťou prvej fázy bola výstavba troch tridsaťposchodových rezidenčných veží, kancelárskej budovy SKY PARK Offices, ako aj rekonštrukcia historickej budovy Jurkovičovej teplárne, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.
Aké sú ďalšie kroky?
Tri rezidenčné veže priniesli na trh viac ako 700 bytov, 1 100 nových parkovacích miest v podzemí projektu a 2 000 m2 plôch určených pre občiansku vybavenosť. Po získaní stavebných povolení bola prvá fáza projektu oficiálne spustená začiatkom decembra 2016 a bola dokončená v roku 2020.
Súčasťou rezidenčnej časti projektu bude aj štvrtá veža s rovnakými parametrami, ako mali predošlé tri. Jej výstavba bola začatá tento rok na jar. V roku 2020 bola dokončená aj kancelárska budova SKY PARK Offices z dielne Vietzke & Borstelmann Architekten. Na prenájom ponúka viac ako 31-tisíc m2 kancelárskych priestorov v najvyššom štandarde.
V historickej budove Jurkovičovej teplárne, ktorú skolaudovali v auguste, sa budú nachádzať gastroprevádzky, galéria či eventový priestor určený na verejné podujatia. Vyššie podlažia budú dedikované flexibilným kanceláriám BASE.
„V rámci druhej etapy plánujeme výstavbu výškovej administratívnej budovy SKY PARK Tower, ktorá takisto pochádza z dielne Zaha Hadid Architects,“ približuje Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ v spoločnosti Penta Real Estate Slovensko. „Začiatok výstavby je naplánovaný v priebehu roka 2021. Veža má so svojou takmer 120-metrovou výškou a unikátnym dizajnom ambíciu stať sa dominantou hlavného mesta.“
SKY PARK Residences
Príbeh tohto výnimočného bratislavského projektu sa začal písať ešte v roku 2010, keď Penta ako investor vypísala medzinárodnú architektonickú súťaž na revitalizáciu bývalej industriálnej zóny v lokalite Mlynské nivy.
Víťazom súťaže sa vtedy stalo svetoznáme architektonické štúdio Zaha Hadid Architects s projektom, ktorý kládol dôraz nielen na architektonické stvárnenie jednotlivých budov, ale aj na zelené plochy v okolí či na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky – Jurkovičovej teplárne.
Okolo rezidenčných veží sa v jeho areáli rozprestiera aj mestský park, ktorého dominantou je aj národná kultúrna pamiatka – Jurkovičova tepláreň. Jej rekonštrukciou vzdáva investor poctu jednému z velikánov slovenskej architektúry, Dušanovi Jurkovičovi.
Trávnaté plochy a dreviny sú súčasťou nového verejného mestského parku. | Zdroj: Penta Real Estate
Byty a nebytové priestory
Všetky štyri rezidenčné veže (prvé tri sú už skolaudované, výstavba štvrtej sa začala na jar 2021) sú identické. Každá z veží ponúka 264 bytových jednotiek. K dispozícii sú aj byty (2-izbové, 3-izbové a 4-izbové), aj apartmány. Na najvyššom poschodí má každá z veží dva veľkometrážne penthousy. V ponuke na 27. a 28. poschodí sú aj nadštandardné byty z kolekcie Panoramatic.
Všetky štyri veže majú rekuperáciu vzduchu, v bytoch sa nachádza chladenie a k dispozícii je aj centrálne zhadzovanie odpadu. Každá veža má na prízemí retailové priestory pre prevádzky určené na prenájom, ktoré budú poskytovať služby predovšetkým pre rezidentov. K dispozícii tu budú materská škola, lekáreň, vináreň či pánske kaderníctvo.
Po dokončení 4. veže sa nový verejný park ešte zväčší. Ten je k dispozícii nielen pre rezidentov, ale aj pre bežných návštevníkov. Park ponúkne množstvo aktivít na aktívne trávenie voľného času, ako napríklad detské ihriská, športovisko, výbeh pre psov či vodné plochy.
Panoramatická terasa sa nachádza vo všetkých troch rezidenčných vežiach. | Zdroj: Penta Real Estate
Nový mestský park
Koncept parku pripravoval ateliér Zahy Hadid, na jeho dotvorení spolupracoval urbanista Igor Marko z Marko & Placemakers a štúdio Townshend, ktoré je známe viacerými projektmi verejných priestranstiev najmä v Londýne. Generálnym projektantom je slovenská spoločnosť GFI. Rozlohou viac ako 30-tisíc m2 ho možno prirovnať k obľúbenej Medickej záhrade či k Prezidentskému parku.
Park je rozčlenený na niekoľko sektorov, každý s iným charakterom a prevažujúcou funkciou. Centrálny bod dotvorený fontánou bude lokalizovaný severovýchodne od Jurkovičovej teplárne, na mieste, kde sa pretínajú pešie ťahy.
Okolo neho budú komponované jednotlivé drobné priestranstvá v podobe neformálnych prírodných parčíkov, pobytových a eventových trávnikov, amfiteátra, veľkého detského ihriska, výbehu pre psov, športovísk, kvetinových záhrad či bežeckej trasy. Park má rozlohu viac ako 35-tisíc m2 a bolo v ňom vysadených množstvo kvetinových záhonov a stovky stromov.
Súčasťou budovy SKY PARK Offices je 31-tisíc m2 kancelárskych a obchodných priestorov. | Zdroj: Penta Real Estate
SKY PARK Offices
Kancelárska budova SKY PARK Offices má 18 podlaží, 31-tisíc m2 prenajímateľnej plochy, z ktorých je viac ako 1 200 m2 určených pre drobné obchodné prevádzky. V budove je k dispozícii takmer 600 parkovacích miest a 90 miest na bicykle. Budova tiež spĺňa požiadavky na udržateľnosť v súlade s certifikátom LEED Gold a takisto požiadavky na zdravé pracovné prostredie certifikácie WELL Gold.
Súčasťou kancelárií sú aj flexibilné a funkčné pracovné priestory najvyššej úrovne. Výstavba SKY PARK Offices sa začala v máji 2018, kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v januári 2021. Budova pozostáva z dvoch častí, vyššej 19-podlažnej a nižšej 8-podlažnej. Na úrovni tretieho nadzemného podlažia sa nachádza pobytová terasa so zeleňou prístupná pre všetkých nájomníkov, terasa vznikne aj na streche nižšej časti komplexu.
Má napojenie na všetky kľúčové prvky občianskej vybavenosti. Výhodou pre ľudí pracujúcich v SKY PARK Offices je aj vonkajšia zelená terasa či vstupné loby, v ktorom sa nachádza kaviareň a lounge zóna vhodná na neformálne stretnutia. Autorom budovy je nemecký architektonický ateliér Vietzke & Borstelmann Architekten (odídenci z ateliéru Zaha Hadid Architects).
Budova využíva najmodernejšie technológie v celoeurópskom meradle a spĺňa náročné požiadavky kladené na prémiové kancelárske budovy. Zamestnancom poskytuje nadštandardný komfort a každodenné úkony a pobyt v nej im uľahčujú smart technológie ovládané cez mobilnú aplikáciu.
Prepojením kancelárskej a rezidenčnej časti projektu, doplnenej o obchody a služby, zároveň vzniká výnimočná multifunkčná mikrolokalita, ktorá posúva štandard realitného developmentu v Bratislave.
Západný pohľad – SKY PARK Offices.
| Zdroj: GFI, Martin Paško a tím DF Creative Group, Penta Real Estate
Ochrana zdravia v čase pandémie
Budova SKY PARK Offices myslí na bezpečnosť ochrany zdravia zamestnancov a návštevníkov aj v čase pandémie. A to predovšetkým vďaka prepracovaným riešeniam a aplikovaným technológiám.
Sú nimi napríklad rekuperácia vzduchu cez najmodernejšie filtre spĺňajúce kvalitu certifikátu WELL, merače CO2 v zasadacích miestnostiach s automatickým regulátorom prívodu čerstvého vzduchu či dostupné germicídne lampy na ničenie vírusov. Vstup do budovy a výťahov je možný aj bezdotykovo cez tzv. virtuálny kľúč.
Jurkovičova tepláreň + flexibilné kancelárie BASE
Príbeh Jurkovičovej teplárne sa začal písať v rokoch 1941 – 1942 ako príbeh turbocentrály s dodatočnými úpravami po bombardovaní v roku 1944. Koncom 20. storočia bola prevádzka utlmená a v roku 2008 boli kotolňa a turbínová hala vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, zvyšok komplexu a strojné zariadenia boli asanované.
Takto vyzeral východiskový stav pamiatky, ktorý sa stal podkladom na vyhlásenie architektonickej súťaže. Z nej víťazne vyšiel dnes realizovaný návrh. Návrh rekonštrukcie pamiatky spracoval architektonický ateliér PAMARCH, ktorý realizoval obnovu fasády. Za koncept a architektúru rekonštrukcie teplárne interiéru zodpovedá známy architekt Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP.
V rámci rekonštrukcie boli zachované mnohé z pôvodných častí teplárne, ako napríklad obvodové steny, násypníky na uhlie, železobetónové stĺpy alebo historický žeriav v interiéri. Nové prímurovky v interiéri sú navyše vyhotovené z pôvodných tehál, zasklená stena medzi loby a reštauráciou je vyhotovená z pôvodných okien a konštrukcie lavičiek pri južnej fasáde v interiéri budú vyrobené z pôvodných oceľových stĺpov.
V interiéri dominujú oceľové konštrukcie s čiernym náterom a hliníková zasklená fasáda vstavku. Medzi najzaujímavejšie časti teplárne patrí vstupná hala a reštaurácia s výhľadom cez všetky podlažia až na svetlík v streche.
Ďalej je to zachované historické schodisko v juhozápadnom rohu, panoramatický zasklený výťah v severozápadnom rohu, výťahové lobby s prímurovkami z historických tehál, zasadačka v južnom násypníku so zasklenou podlahou s pohľadom dovnútra historického násypníka na uhlie a kancelársky priestor so zachovaným historickým žeriavom.
Jurkovičova tepláreň sa stane miestom kultúrnych podujatí, workshopov, kaviarne, reštaurácie aj zdieľaných pracovných priestorov. | Zdroj: Penta Real Estate
Interiér
Navrhované riešenie adaptácie interiéru sa inšpiruje v prvom rade históriou a geniom loci Jurkovičovej teplárne. „V budove sme sa snažili vytvoriť neopakovateľnú atmosféru, ktorú má už zvonku pôvodnou zachovanou čisto tehlovou fasádou,“ hovorí Ing. arch. Martin Paško.
„Chceli sme vytvoriť výnimočné miesto a každého okoloidúceho vtiahnuť dovnútra, zaujať ho a ponúknuť mu hneď pri príchode niečo originálne a jedinečné, tie najlepšie pohľady a priehľady, ponúknuť každému návštevníkovi nezabudnuteľný zážitok. To všetko pri dôslednom dodržaní hlavného princípu ,pravdivosti‘, to znamená odlíšenia pôvodných konštrukcií od nových.“
„Z dôvodu bezbariérovosti sme zdvihli úroveň pôvodnej podlahy na úroveň vonkajšieho námestia vrátane všetkých vstupov. Tým sme zároveň vtiahli dovnútra verejný priestor a aktívne ho vytvárame a zapájame aj vo vstupnom podlaží. Vzniká vnútorné námestie, ktorému dávame celoročnú možnosť prevádzky,“ dodáva.
Na „vnútorné námestie“ do kotlovej haly architekti Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP vložili novú, modernú 5-podlažnú samostatnú zasklenú budovu. Železobetónové jadro je doplnené silnými ustúpenými železobetónovými stĺpmi, na nich je položená silná roznášacia priznaná železobetónová rastrová doska.
Na poschodiach fasáda pokračuje subtílnymi oceľovými stĺpmi hustejšieho rastra doplnená zasklenou fasádou s dvojsklom. Vznikne tak elegantná zasklená ľahká subtílna konštrukcia. Zasklená štrukturálna fasáda poskytne odraz pôvodnej architektúry, konštrukcií dominantných násypníkov, vysokých okien na fasáde a umocní tým industriálnu atmosféru.
Interiér Jurkovičovej teplárne. | Zdroj: Penta Real Estate
Funkčné využitie
Funkčne je tepláreň rozdelená na coworkingové priestory a priestory prístupné verejnosti. Tie sa začínajú verejným priestorom prednámestia vtiahnutým na celé prízemie s loby, kaviarňou, zážitkovou reštauráciou a auditóriom, ktorá sa môže s priľahlými priestormi premeniť na výstavný priestor na rôzne kultúrno-spoločenské podujatia či konferencie.
„V spojení celého návrhu SKY PARKU sa objekt teplárne nachádza v srdci návrhu a fluidné tvarovanie parku ho objíma s rešpektom komponujúc pešie nástupy do zóny v osi práve na tento objekt,“ dodáva Dušan Ševela, Head of Design Development v spoločnosti Penta Real Estate.
„Diskusia hmôt v jazyku niekdajšej doby a súčasnej tvorby, architektonického jazyka, ako aj materiálového riešenia v nadväznosti na pravé materiály komponujú priestor s prídavkom prírodného prvku v podobe parku a zelených plôch. Samotný objekt teplárne umožňuje využitie kontextu na exteriér, ako aj interiér.“
Službu flexibilného prenájmu bude investor poskytovať prostredníctvom konceptu BASE. V Jurkovičovej teplárni po dokončení rekonštrukcie a jej otvorení na jeseň 2021 ponúkne 4-tisíc m2 flexibilných priestorov.
„Chceme osloviť klientov, pre ktorých nie je optimálny štandardný model prenájmu kancelárií. Našou víziou je vytvorenie dynamického pracovného priestoru, ktorý prepojí viaceré odlišné cieľové skupiny od korporátnych klientov až po start-upy alebo freelancerov,“ hovorí Erik Páleš, Business Development manažér v Penta Real Estate Slovensko.
„V prípade Jurkovičovej teplárne ide o kvalitný a plne integrovaný priestor v ľahko dopravne dostupnej a centrálnej lokalite mesta,“ dodáva.