Svetová architektúra v Bratislave Len minulý týždeň sme ako prvé slovenské médium priniesli detailné informácie o novej podobe projektu na Chalupkovej ulici v downtowne. Bývalá priemyselná oblasť, ktorá bola počas 2. svetovej vojny bombardovaná americkým letectvom, sa po dlhých desaťročiach zmení na pulzujúcu oblasť s bývaním a kanceláriami.

Spolupráca troch krajín

Druhým súťažným návrhom, ktorý exkluzívne predstavujeme našim čitateľom, je projekt rakúskeho Baumschlager Eberle Architekten, ktorí v tejto súťaži spolupracovali s českou kanceláriou Studio Perspektiv, ale aj nemeckým Topotek 1.

„Máme veľkú radosť, že sme sa v konkurencii 83 odovzdaných návrhov prebojovali do selekcie TOP 6 ateliérov. Lokalita sa nachádza v najcennejšej a najživšej oblasti – v novovznikajúcom centre Bratislavy – priamo v dynamickej obchodnej štvrti v tesnej blízkosti historického centra mesta a rieky Dunaj,” opisuje výsledok v súťaži i lokalitu v downtowne Studio Perspektiv. 

CHA viz exterier 1

Súťažný návrh na zónu Chalupkova v Bratislave od Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv | Zdroj: Studio Perspektiv

„Náš prístup k návrhu projektu Chalupkova sme začali vytvorením konzervatívnych blokových štruktúr – otvorením vnútroblokov, aby sme umožnili viac peších prepojení. Blokovú štruktúru sme nakoniec zredukovali do otvorenejšieho prostredia,” hovorí k svojmu návrhu český ateliér. 

„Pokračovali sme v ďalšom tvarovaní objemov s cieľom dosiahnuť pocit solitérnych objektov pri zachovaní betónových stôp pôvodného mestského bloku. Výsledkom je starostlivo vytvorená mestská štruktúra, ktorá pri bližšom pohľade stále obsahuje stopy pôvodného mestského bloku, ale zároveň odráža jeho novovzniknutý kontext v centre mesta,” znie charakteristika projektu, ktorý sa v súťaži umiestnil v top 6. 

Podľa Studia Perspektiv ponúkajú organicky tvarované budovy s fluidnými formami a prirodzenými krivkami nekonvenčný zážitok, pokiaľ ide o svetlo a výhľad. „Na rozdiel od tradičných pravouhlých dvojblokov využívajú tieto budovy mäkké tvary a vytvárajú dynamické priestory, ktoré zvyšujú kvalitu svetla a ponúkajú podmanivé výhľady nečakaným spôsobom.”

CHA viz exterier 3

Súťažný návrh na zónu Chalupkova v Bratislave od Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv | Zdroj: Studio Perspektiv

„Zámerné usporiadanie objemov budov do kaskádovitých architektonických foriem, ktoré postupne klesajú, zabezpečuje lepšie podmienky pre slnečné svetlo v celej mestskej kompozícii,” uzatvára česká architektonická kancelária. 

V tomto prípade bol navrhnutý, v porovnaní s projektom od Jakub Cigler Architekti, o niečo mohutnejší zámer s deviatimi budovami a dominantou v podobe veže so 115 metrami. Výšková budova by tak dosahovala maximálnu povolenú výšku v rámci územného plánu a o 5 metrov by prekonala aj dominantu víťazného návrhu Stefano Boeri Architetti z Talianska, ktorá bude mať 110 metrov.