Aj preto sa na ich posudzovanie po celom svete využíva certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) z dielne neziskovej organizácie U.S. Green Building Council. Certifikácia poskytuje rámec pre zdravé, energeticky vysoko efektívne a úsporné zelené budovy a má štyri základné úrovne – certified, silver, gold a platinum.
8. Tokyo Toranomon Global Square, Tokio, Japonsko – LEED Gold
Táto výšková budova šetrí náklady mnohým firmám. Jej projektanti ju totiž navrhli tak, aby o tretinu znížili náklady na energie. Podarilo sa im to napríklad vďaka inštalácii samostatných klimatizačných systémov na každom poschodí.
K šetreniu prispievajú aj systém prirodzeného vetrania, energeticky účinné LED osvetlenie či systémy automatického stmievania a ovládania pohybových senzorov. Zlatý certifikát si budova vyslúžila aj vďaka účinnému systému opätovného využitia dažďovej vody.
7. The Crystal, Londýn, Veľká Británia – LEED Platinum
Presklená konštrukcia budovy využíva šesť rôznych typov špičkovo izolovaného zasklenia s rôznou priehľadnosťou, aby sa riadili solárne tepelné zisky a minimalizovala spotreba energie.
Aj automatický systém monitoringu počasia zabezpečuje, aby sa LED osvetlenie využívalo efektívne. Budova navyše pri vykurovaní využíva iba obnoviteľné zdroje energie, čo minimalizuje jej náklady na teplo.
6. Bank of America, New York, USA - LEED Platinum
Budova zaisťuje až 70 percent svojej ročnej spotreby elektriny prostredníctvom vlastnej elektrárne. Zabezpečuje si tak nielen vykurovanie, ale aj vlastnú klimatizáciu. Projektanti navyše využili nízkoemiské sklá a závesné steny z keramických frít , ktoré pomáhajú odrážať teplo a minimalizovať tak tepelné straty v budove. Aj vďaka tomu táto budova získala LEED certifikát ako prvá v New Yorku.
5. Einpark, Bratislava Slovensko – LEED platinum
Táto kancelárska budova získala LEED certifikát v roku 2020. Pomohla jej k tomu aj zelená strecha, ktorá ju ochladzuje a zachytáva dažďovú vodu. K energetickej udržateľnosti prispievajú aj inovatívne chladiace trámy, vonkajšie tienenie a inteligentná vzduchotechnika.
Budova sa môže ako jedna z mála v Európe pochváliť aj certifikátom LEED Zero Carbon, ktorý potvrdzuje jej uhlíkovú neutralitu. Ročne tak dokáže ušetriť viac ako milión kilogramov emisií oxidu uhličitého. To je množstvo emisií, ktoré by vyprodukovalo osobné auto, keby 182-krát obišlo zemeguľu.
4. Taipei 101, Tchaj-pej, Taiwan – LEED Platinum
Táto budova finančného centra dosahuje svojimi 101 nadzemnými poschodiami výšku 508 metrov a zaraďuje sa tak medzi najvyššie ekologické budovy na svete.
Získanie LEED certifikátu jej tvorcom nestačilo a stále pracujú ďalej na znížení spotreby energie. Zaviedli napríklad nízkoprietokové vodovodné armatúry so špeciálnymi systémami riadenia. Podarilo sa im tak znížiť spotrebu vody bez toho, aby ovplyvnili komfort nájomníkov.
3. Shanghai Tower, Šanghaj, Čína – LEED Platinum
Túto 128-poschodovú vežu postavil developer v roku 2008 vo finančnej štvrti mesta. Napriek výške sa jej darí znižovať uhlíkovú stopu o 34-tisíc ton ročne. Obsahuje inteligentné riadiace systémy, ktoré monitorujú spotrebu elektrickej energie. Výsledkom je úspora nákladov na energiu prevyšujúca 500-tisíc dolárov ročne.
Budova je navrhnutá tak, aby zachytávala dažďovú vodu, bola odolná voči zemetraseniam a využívala veternú energiu. Sú na nej totiž umiestnené veterné turbíny, ktoré ročne vyrobia viac ako 350- tisíc kilowatthodín elektrickej energie.
2. Olympijský dom, Lausanne, Švajčiarsko – LEED platinum
Nový Olympijský dom vo Švajčiarsku považujú experti za jednu z najudržateľnejších budov na svete. Prispievajú k tomu napríklad solárne panely a tepelné čerpadlá, ktoré na získavanie obnoviteľnej energie využívajú vodu zo Ženevského jazera. Tvorcovia budovy si navyše dali za cieľ spotrebovať o 35 percent menej energie ako podobné budovy a zároveň optimalizovať zdravie a pohodu jej používateľov.
1.Torre Reforma, Mexico City, Mexiko – LEED platinum
Torre Reforma je v súčasnosti štvrtá najvyššia budova v Mexiku, dosahuje výšku 246 metrov. Napriek tomu sa aj jej podarilo získať certifikát udržateľnosti, napríklad vďaka betónovým základom, ktoré budovu ochladzujú a šetria tak až 20 percent nákladov na klimatizáciu. Až 94 percent priestorov má prirodzené osvetlenie a budova navyše čistí a opätovne využíva 100 percent odpadových vôd.